Fred: trailer

Zapraszamy do obejrzenia trailera gry Fred i porównania oryginalnej wersji (uruchomionej na 8-bitowym Atari) z budowaną przez nas wersją mobilną:

Zaszufladkowano do kategorii Fred | 2 komentarze

Witryna Heptomino.com dostępna w języku angielskim

Poczynając od dziś, zawartość naszej witryny internetowej dostępna jest w dwóch wersjach językowych: polskiej oraz angielskiej. W związku z tym serdecznie witamy naszych anglojęzycznych Czytelników i zapraszamy do zapoznania się z poszczególnymi sekcjami serwisu Heptomino.com:

  • O nas: tutaj dowiecie się kim jesteśmy, czym się zajmujemy, a także jaka jest misja, wizja oraz strategia Heptomino.
  • Fred, Lasermania: tutaj znajdziecie szczegółowe informacja na temat gier, nad którymi aktualnie pracujemy.
  • Virtua Game Engine: w tym miejscu będziecie mogli zapoznać się z VGE, czyli z silnikiem na bazie którego budowane są nasze produkty.
  • Usługi: jeśli chcielibyście skorzystać z naszych usług, zajrzycie właśnie tutaj!
  • Kontakt: w tym miejscu dowiecie się jak można się z nami skontaktować.

Życzymy miłej lektury!

Zaszufladkowano do kategorii Heptomino | Możliwość komentowania Witryna Heptomino.com dostępna w języku angielskim została wyłączona

Fred: wersja Alfa

Dziś mamy dobrą wiadomość dla wszystkich tych, którzy czekają na mobilną wersję gry Fred. Prace nad tym tytułem wkroczyły w fazę Alfa: główna mechanika rozgrywki została odtworzona, oczywiście z uwzględnieniem wszystkich niuansów związanych z uruchomieniem gry na smartfonach i tabletach. W związku z tym jeszcze w tym miesiącu planujemy rozpocząć sesje play-testingu (osoby chętne do wzięcia udziału w takiej sesji, które jeszcze nie zgłosiły się do nas, serdecznie zapraszamy do kontaktu). Niedługo będziecie mogli też obejrzeć trailer naszej gry, z kolei dziś zapraszamy do obejrzenia kilku zrzutów ekranu z bieżącej wersji.

Przydałby się parasol...

Przydałby się parasol…

Z tarczą raźniej!

Z tarczą raźniej!

Mokry piknik pod wiszącą skałą ;)

Mokry piknik pod wiszącą skałą 😉

Bąbelki atakują!

Bąbelki atakują!

Zaszufladkowano do kategorii Fred | Możliwość komentowania Fred: wersja Alfa została wyłączona

Fred i Lasermania: nowe terminy wydania gier

Liczba „2015” na dobre już rozgościła się na naszych kalendarzach, w związku z czym chcemy życzyć wszystkim naszym Sympatykom zdrowego, bezpiecznego i ze wszech miar pomyślnego Nowego Roku!

Niestety, nasz plan dotyczący ukończenia prac nad mobilnymi wersjami Freda oraz Lasermanii przed końcem 2014-go roku spalił na panewce :/ Wszystkich tych, którzy oczekiwali premiery obydwu gier w okresie świąteczno-noworocznym serdecznie przepraszamy za powstałą zwłokę, prosząc jednocześnie o wyrozumiałość i cierpliwość. Prace nad obydwoma tytułami nieustannie trwają. Na dzień dzisiejszy przewidujemy, że premiera gry Fred odbędzie się na przełomie pierwszego i drugiego kwartału bieżącego roku. Z publikacją Lasermanii celujemy zaś na koniec kwartału drugiego.

Wszystkim osobom, które kibicują naszemu przedsięwzięciu winni jesteśmy kilka słów wyjaśnienia odnośnie zaistniałej sytuacji. Po przeprowadzeniu retrospekcji doszliśmy do wniosku, że głównym źródłem problemu było zaniżone oszacowanie nakładu pracy potrzebnej na odtworzenie obydwu tytułów oraz dostosowanie ich do wymagań nowoczesnych platform mobilnych (to dobra lekcja pokory dla nas i dowód na to, że w zawodzie wytwarzania oprogramowania człowiek uczy się całe życie). Po drodze natknęliśmy się również na niespodziewane trudności natury technicznej. Największą „niespodzianką” było pojawienie się wymagania ze strony firmy Apple odnośnie zagwarantowania wsparcia dla 64-bitowej architektury procesorów przez aplikacje przeznaczone do działania pod kontrolą systemu operacyjnego iOS. Wymaganie to wiązało się ze sporą ilością dodatkowej pracy po stronie silnika VGE, na którym budowane są nasze gry. Błędem było również prowadzenie równoległych prac nad obydwoma tytułami; cel był zacny (wydanie obydwu gier w zbliżonym czasie), aczkolwiek gdybyśmy od samego początku skupili uwagę na jednym, konkretnym tytule to zapewne byłby on już opublikowany…

Patrząc z drugiej strony, rok 2014 przyniósł nam też wiele dobrego. Okres ten był niewątpliwie przełomowy dla naszego silnika, Virtua Game Engine, w którego rozwój włożyliśmy dużą ilość czasu i energii. Dziś z dumą oraz z całkowitym przekonaniem możemy stwierdzić, że narzędzie to w pełni spełnia nasze oczekiwania. Źródłem wielkiej radości była dla nas reakcja społeczności po tym jak publicznie ogłosiliśmy rozpoczęcie prac nad mobilnymi odsłonami gier Fred i Lasermania. Pozytywny odzew polskich graczy przerósł nasze oczekiwania: setki osób przekazały nam swoje wyrazy sympatii oraz życzyły powodzenia. Wasze wsparcie jest dla nas niezwykle ważne: z niego czerpiemy nieustannie siłę oraz motywację do działania. Dziękujemy Wam za to! No i koniec końców – w ciągu zeszłych dwunastu miesięcy udało nam się wykonać całkiem spory kawał roboty, a patrząc po wstępnych reakcjach użytkowników (zebranych między innymi w trakcie naszej nieoficjalnej wizyty na PGA 2014) – wydaje się, że całkiem niezłej 😉 Biorąc po uwagę to wszystko, na przekór pojawiającym się trudnościom, patrzymy w przyszłość z nadzieją i optymizmem! 🙂

Gorąco zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz kanałów społecznościowych. Wkrótce opublikujemy kolejny, obszerny Raport z Pola Walki, w którym znajdziecie szereg informacji na temat postępów naszej pracy.

Zaszufladkowano do kategorii Fred, Lasermania | 4 komentarze

Fred i Lasermania: raport z pola walki (#2)

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawiamy kolejną garść informacji na temat postępów naszej pracy nad odtworzeniem Freda oraz Lasermanii na nowoczesne platformy mobilne. Czas, który minął od naszego poprzedniego podsumowania przeznaczyliśmy w głównej mierze na implementację brakujących elementów mechaniki gry we Fredzie. Na dzień dzisiejszy mamy już zaimplementowaną pełną logikę ruchu stworków oraz obsługę spray’a – czyli jednej z dwóch broni, których używa tytułowy bohater.

Fred: spray'em w pająka! :)

Fred: spray’em w pająka! 🙂

Po stronie VGE rozpoczęliśmy prace nad integracją API, które umożliwia obsługę gamepad’ów przez urządzenia wyposażone w system operacyjny Android, w efekcie czego gracze uzyskają możliwość obsługi naszych tytułów za pomocą kontrolerów od popularnych konsol, między innymi: PS3, PS4 czy Xbox’a.

Z kolei Lasermania doczekała się wstępnej wersji ekranu tytułowego. Na ten moment jednak chcemy przede wszystkim sfinalizować prace nad Fredem. Nasz plan jest taki, aby najpóźniej w połowie listopada Fred osiągnął status Alfy, co pozwali nam rozpocząć pierwsze sesje play-testingu. Bardzo nam zależy na wydaniu tej gry przed zakończeniem bieżącego roku. Czy się to uda – zobaczymy…

Robocza wersja ekranu tytułowego gry Lasermania w wersji mobilnej

Robocza wersja ekranu tytułowego gry Lasermania w wersji mobilnej

Nie próżnowaliśmy również w zakresie marketingu. Odświeżyliśmy wątki dotyczące Freda i Lasermanii na forach AtariOnline.pl oraz Atari.Area. Koniecznie je poczytajcie – znajdziecie tam sporo ciekawostek na temat naszych gier! Oprócz tego założyliśmy nowy wątek na forum Polygamii, do którego odwiedzenia również gorąco Was zachęcamy. Prowadzimy też rozmowy z kilkoma polskimi portalami branżowymi i jest szansa, że w związku z tym niedługo zadzieje się coś ciekawego (o czym nie omieszkamy Was powiadomić). Póki co, wracamy do pracy! Kolejnego raportu z pola walki spodziewajcie się niedługo.

Zaszufladkowano do kategorii Fred, Lasermania | 3 komentarze

Fred i Lasermania: pytania i odpowiedzi

W komentarzach internetowych pojawiających się w przy wiadomościach o projekcie odtworzenia Freda i Lasermanii na platformy mobilne pojawiło się sporo pytań i sugestii. Kiedy zebraliśmy te wszystkie pytania razem okazało się, że większość z nich ma charakter przekrojowy i dotyczy bardzo podobnych kwestii. Chcielibyśmy się w tym miejscu do tych kwestii ustosunkować:

  • Cała rzesza czytelników dopytywała się o możliwość przeniesienia na platformy mobilne dwóch innych hitów Avalonu: Robbo i Misji. Nie dziwi nas to wcale, gdyż są to gry, które sami chcielibyśmy w pierwszej kolejności przenieść na platformy mobilne. Czemu więc zaczynamy od Freda i Lasermanii? Sprawa jest bardzo prosta: chodzi o kwestie licencyjne. W przypadku Freda i Lasermanii kwestia licencji jest klarowna. W przypadku Robbo i Misji niestety tak nie jest. Ponieważ bardzo zależy nam na tym, aby nasze przedsięwzięcie było całkowicie zgodne z prawem, postanowiliśmy na początek wybrać te tytuły, które od strony formalnej da się łatwiej zabezpieczyć. Nie znaczy to, że rezygnujemy z Robbo i Misji. Wręcz przeciwnie, dołożymy wszelkich starań aby te tytuły również zostały odtworzone i wydane na nowoczesne platformy elektronicznej rozrywki.
  • Pojawił się szereg głosów wyrażających obawę co jakości mechanizmów sterowania w obydwu grach, a przede wszystkim we Fredzie, który jak by nie patrzeć jest stosunkowo trudną grą zręcznościową. Krótko mówiąc, wielu z Was obawia się, że Fred i Lasermania będą mało grywalne ze względu na zastosowanie kontrolera dotykowego. Zdajemy sobie sprawę, że implementacja mechanizmu interakcji z użytkownikiem jest jednym z najtrudniejszych, a jednocześnie najbardziej kluczowych elementów związanych z odtworzeniem obydwu gier. Mamy sporo pomysłów jak ten problem rozwiązać. Część z nich opisaliśmy na naszej stronie w sekcjach Fred i Lasermania, do lektury których gorąco Was zachęcamy. Jeśli ktoś nie będzie w stanie przetrawić interfejsu dotykowego to zawsze pozostają kontrolery zewnętrzne typu iCade, dla których wsparcie oczywiście planujemy. Warto też zwrócić uwagę, że na platformy mobilne przenoszonych jest pomyślnie wiele gier zręcznościowych (nawet tak hardcorowe tytuły jak VVVVVV). Pamiętajcie też, że szukamy osób chętnych do wzięcia udziału w play-testingu obydwu gier. Jednym z celów podjęcia takiej inicjatywy jest właśnie zebranie informacji zwrotnej na temat zastosowanych mechanizmów kontroli. Wszystkie osoby zainteresowane wzięciem udziału w tym eksperymencie prosimy o kontakt.
  • W dyskusji na temat naszego przedsięwzięcia pojawił się głos w temacie legalności korzystania z klasycznych wersji Freda i Lasermanii na emulatorach 8-bitowego Atari. Faktem jest, że opracowywane przez nas wersje mają charakter komercyjny, jednakże absolutnie nie jest naszym zamiarem (ani też zamiarem Avalonu) aby w związku z tym zabraniać komukolwiek korzystać z oryginalnych wersji gier. W naszej opinii obydwa tytuły to dziedzictwo narodowe do którego dostęp powinien mieć każdy gracz! 🙂

Dla wszystkich zainteresowanych losami naszego przedsięwzięcia założyliśmy wątki na forach dyskusyjnych dwóch największych polskich portali poświęconych 8-bitowemu Atari: AtariOnline.pl oraz Atari.Area. Jeśli macie do nas jakieś pytania, uwagi czy sugestie to zapraszamy do dyskusji 🙂

Zaszufladkowano do kategorii Fred, Lasermania | Możliwość komentowania Fred i Lasermania: pytania i odpowiedzi została wyłączona

Fred i Lasermania: raport z pola walki

Po stosunkowo mało produktywnym okresie wakacyjnym, wraz z rozpoczynającym się rokiem szkolnym Zespół Heptomino wrócił z dużą dawką entuzjazmu do wytężonej pracy nad odtworzeniem Freda oraz Lasermanii na nowoczesne platformy mobilne. Wszystkich tych, którzy czują się nieco rozczarowani brakiem informacji na temat naszych poczynań w okresie ostatnich kilku miesięcy, serdecznie przepraszamy. Czas wakacji i związane z tym wyjazdy urlopowe sprawiły, że tempo naszych działań nieco zwolniło, w skutek czego powstała też cisza w eterze. Obiecujemy jednak solennie, że postaramy się szybko nadrobić informacyjne zaległości. W związku z tym poniżej przedstawiamy krótki raport z naszych działań z ostatnich kilku miesięcy.

W pierwszej kolejności chcemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy wyrazili zainteresowanie naszym przedsięwzięciem. Odzew ze strony społeczności polskich graczy był bardzo pozytywny. O odtworzeniu Freda i Lasermanii w wersjach mobilnych pisały między innymi takie serwisy jak: Polygamia.pl, Gadżetomania, Antyweb, CD-Action, HCgamer, Onet.Gry, GRYOnline, Gry na Fony, Gram.pl, Gramy na wynos, CoolGames.pl, AtariOnline.pl, Atari.Area, MyApple, Android User, Try2Emu, Retroage, MyPSVita
i inni…

Obok wiadomości na temat naszego przedsięwzięcia pojawił się szereg pozytywnych komentarzy, wiele osób pisało też do nas deklarując chęć pomocy w zakresie play-testingu ww. gier, bądź zwyczajnie życząc nam powodzenia.

Jeśli chodzi o postępy prac, to przez ostatnie miesiące główny naciski położyliśmy na odtworzenie oryginalnej mechaniki rozgrywki w obydwu tytułach. Z radością możemy stwierdzić, że udało nam się w 100% odtworzyć silnik Lasermanii, zaś prace nad nad odtworzeniem mechaniki Freda są na ukończeniu.

Równolegle prowadziliśmy prace nad systemem menu w obydwu grach, opracowaliśmy efekt imitujący wyświetlanie obrazu na ekranie CRT (liczymy, że nada on obydwu tytułom unikalny retro-feeling) oraz niezależny od platformy system obsługi osiągnięć oraz globalnych tabel wyników. Poniżej umieszczamy kilka zrzutów z bieżących (roboczych) wersji obydwu gier.

Przeglądając przedstawione wyżej zdjęcia prosimy pamiętać, że opierają się one na wersjach roboczych Freda i Lasermanii, w związku z czym finalne efekty naszej pracy mogą różnić się od tego co tutaj widzicie.

Przykładowy ekran z gry Fred z włączonym efektem imitującym wyświetlanie obrazu na ekranie CRT

Przykładowy ekran z gry Fred z włączonym efektem imitującym wyświetlanie obrazu na ekranie CRT

 

Przykładowy ekran z gry Fred z włączonym efektem imitującym wyświetlanie obrazu na ekranie CRT w trybie monochromatycznym (odcienie zieleni)

Przykładowy ekran z gry Fred z włączonym efektem imitującym wyświetlanie obrazu na ekranie CRT w trybie monochromatycznym (odcienie zieleni)

 

Robocza wersja ekranu tytułowego gry Fred w wersji mobilnej

Robocza wersja ekranu tytułowego gry Fred w wersji mobilnej

 

Przykładowy ekran z gry Lasermania z włączonym efektem imitującym wyświetlanie obrazu na ekranie CRT

Przykładowy ekran z gry Lasermania z włączonym efektem imitującym wyświetlanie obrazu na ekranie CRT

W ramach działań marketingowych od kilku tygodni przygotowujemy się do rozpoczęcia akcji promocyjnej naszych gier na rynkach zachodnich. Krótko mówiąc – w najbliższych miesiącach sporo się będzie u nas działo (przy czym możecie liczyć na znacznie większą aktywność medialną z naszej strony niż w okresie wakacyjnym), zaś ukoronowaniem tych działań będzie wypuszczenie obydwu gier na AppStore oraz Google Play Store. Póki co bardzo mocno liczymy, że stanie się to jeszcze przed końcem tego roku.

Zaszufladkowano do kategorii Fred, Lasermania | Możliwość komentowania Fred i Lasermania: raport z pola walki została wyłączona

Gry Fred i Lasermania trafią na platformy mobilne!

Z radością pragniemy ogłosić, że Zespół Heptomino we współpracy z L. K. Avalon prowadzi prace, których celem jest odtworzenie dwóch legendarnych polskich gier na 8-bitowe Atari: Freda oraz Lasermanii. Przewidujemy, że obydwie gry jeszcze w tym roku będą dostępne do pobrania na urządzenia działające pod kontrolą systemów iOS oraz Android. W dalszej perspektywie chcielibyśmy wydać obydwa tytuły na kolejne platformy, między innymi: Nintendo 3DS, Sony PS Vita, OUYA oraz PC.

Mobilny Fred uruchomiony na telefonie Apple iPhone 5s

Gra Fred uruchomiona na telefonie iPhone 5s

Ponieważ czujemy wielki sentyment do obydwu wspomnianych wyżej tytułów, a jednocześnie jesteśmy głęboko przekonani, że ich piękno leży w prostocie oraz surowości oryginalnego wykonania, postanowiliśmy odtworzyć je w ich pierwotnej formie, dodając jedynie bardzo delikatny, nieinwazyjny lifting graficzny (więcej szczegółów na ten temat przedstawimy w niedalekiej przyszłości, będzie na ten temat oddzielna nowinka na naszej stronie WWW). Rzecz polega na tym, iż mieliśmy okazję oglądać wiele odtworzonych wersji klasycznych gier z nową grafiką, która wyglądała nienaturalnie, plastikowo czy wręcz tandetnie, co zabijało oryginalny charakter danej gry. My zaś chcemy odbudować niepowtarzalną atmosferę przedmiotowych gier, która sprawiała, że z wypiekami na twarzy, wpatrzeni w monochromatyczne monitory, spędzaliśmy długie godziny grając w te tytuły (aby przybliżyć młodszej generacji graczy tę niepowtarzalną atmosferę zdecydowaliśmy się zastosować w naszych grach opcjonalny efekt monitora CRT oraz podstawowych trybów monochromatycznych).

Postanowiliśmy również zachować oryginalne efekty dźwiękowe oraz muzykę towarzyszącą 8-bitowym wersjom obydwu gier. Efekty oraz ścieżka dźwiękowa zostały wyekstrahowane z oryginalnych źródeł Freda i Lasermanii, zaś za ich odtwarzanie odpowiada nasz autorski, programowy emulator Pokey’a (tj. układu, który w małym Atari odpowiada za generowanie dźwięku).

Odtworzone wersje Freda oraz Lasermanii dedykowane są zarówno weteranom gier komputerowych, którzy pamiętają obydwa tytuły w wersjach na 8-bitowe Atari, ale również – a może przede wszystkim – młodemu pokoleniu graczy, któremu chcielibyśmy dać szansę popróbować jak się grało w czasach naszej młodości. Aby zadowolić obydwie grupy zarówno Fred jak i Lasermania oferować będą dwa tryby rozgrywki: klasyczny (oparty na oryginalnych zasadach obydwu gier) oraz nowoczesny (bardziej przystępny dla współczesnych miłośników elektronicznej rozrywki).

Fred uruchomiony na telefonie Google Nexus 5

Gra Fred uruchomiona na telefonie Google Nexus 5

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej. Będziemy na bieżąco umieszczać tu informacje o postępach w pracy nad obydwoma tytułami. Możesz też zasubskrybować nasz kanał RSS tudzież śledzić nasze poczynania za pośrednictwem serwisu Twitter.

Jeśli pomysł przeniesienia Freda i Lasermanii przypadł Ci do gustu, polub nas na Fecebooku i przekaż tę wiadomość swoim znajomym! 🙂 Jeśli projekt przeniesienia Freda i Lasermanii na nowoczesne platformy mobilne spotka się z odpowiednio dużym zainteresowaniem ze strony graczy, to wydamy więcej odświeżonych wersji Starych, Dobrych Gier ze stajni Avalon i nie tylko… 🙂

Zaszufladkowano do kategorii Fred, Lasermania | 4 komentarze

3… 2… 1… Start!

I tak oto nadszedł dla nas ten ekscytujący moment kiedy możemy podzielić się z całym światem informacją o naszym istnieniu. 🙂

Tak więc, witamy w świecie Heptomino! Jest to świat w którym przeplatają się nowoczesne technologie i szalone pomysły, a za wszystkim stoi nasza pasja: pasja tworzenia eleganckich i użytecznych aplikacji, takich które mają bawić, uczyć i generalnie: czynić lepszym świat w którym żyjemy.

Dla nas, założycieli Heptomino, przedsięwzięcie to jest spełnieniem naszych marzeń i ambicji o zbudowaniu własnego biznesu. Zastanawiasz się zapewne czym może być Heptomino dla Ciebie…

Jeśli zaliczasz się do licznej rzeszy użytkowników urządzeń mobilnych, marka Heptomino oznacza dla Ciebie nietuzinkowe, eleganckie produkty: gry oraz aplikacje, budowane po to aby dać Ci wiele radości i satysfakcji z ich używania.

Jeśli sam zajmujesz się wytwarzaniem aplikacji na urządzenia mobilne, Heptomino to zestaw kompleksowych, profesjonalnych usług, które oferujemy Ci jako pomoc w realizacji Twoich celów biznesowych: pomoc szybką, solidną i terminową.

Jeśli jesteś programistą aplikacji mobilnych i szukasz wypróbowanego oraz stabilnego rozwiązania w zakresie zapewnienia przenośności aplikacji pomiędzy wieloma platformami, możesz skorzystać z naszej technologii: Virtua Game Engine (w skrócie: VGE). Oprócz korzystnych warunków licencjonowania silnika VGE oferujemy także szereg usług konsultingowych i szkoleniowych w zakresie jego używania.

Jeśli masz ciekawy pomysł na grę bądź aplikację mobilną, a sam nie posiadasz wiedzy bądź środków na realizację takiego przedsięwzięcia, również możesz liczyć na pomoc z naszej strony. Specjalnie dla Ciebie przygotowujemy inicjatywę, nazwaną roboczo Inkubatorem, w ramach której uzyskasz z naszej strony pomoc w realizacji, publikacji oraz promocji Twojego pomysłu. A wszystko to na bardzo korzystnych dla Ciebie warunkach. Więcej informacji na temat tej inicjatywy pojawi się już niedługo na naszej stronie internetowej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego kim jesteśmy i jak pracujemy, rzuć okiem na sekcje dostępne na naszej stronie; znajdziesz tam więcej informacji na temat naszych produktów, usług, technologii i sposobu działania.

Zaszufladkowano do kategorii Heptomino | Możliwość komentowania 3… 2… 1… Start! została wyłączona