Fred i Lasermania: pytania i odpowiedzi

W komentarzach internetowych pojawiających się w przy wiadomościach o projekcie odtworzenia Freda i Lasermanii na platformy mobilne pojawiło się sporo pytań i sugestii. Kiedy zebraliśmy te wszystkie pytania razem okazało się, że większość z nich ma charakter przekrojowy i dotyczy bardzo podobnych kwestii. Chcielibyśmy się w tym miejscu do tych kwestii ustosunkować:

  • Cała rzesza czytelników dopytywała się o możliwość przeniesienia na platformy mobilne dwóch innych hitów Avalonu: Robbo i Misji. Nie dziwi nas to wcale, gdyż są to gry, które sami chcielibyśmy w pierwszej kolejności przenieść na platformy mobilne. Czemu więc zaczynamy od Freda i Lasermanii? Sprawa jest bardzo prosta: chodzi o kwestie licencyjne. W przypadku Freda i Lasermanii kwestia licencji jest klarowna. W przypadku Robbo i Misji niestety tak nie jest. Ponieważ bardzo zależy nam na tym, aby nasze przedsięwzięcie było całkowicie zgodne z prawem, postanowiliśmy na początek wybrać te tytuły, które od strony formalnej da się łatwiej zabezpieczyć. Nie znaczy to, że rezygnujemy z Robbo i Misji. Wręcz przeciwnie, dołożymy wszelkich starań aby te tytuły również zostały odtworzone i wydane na nowoczesne platformy elektronicznej rozrywki.
  • Pojawił się szereg głosów wyrażających obawę co jakości mechanizmów sterowania w obydwu grach, a przede wszystkim we Fredzie, który jak by nie patrzeć jest stosunkowo trudną grą zręcznościową. Krótko mówiąc, wielu z Was obawia się, że Fred i Lasermania będą mało grywalne ze względu na zastosowanie kontrolera dotykowego. Zdajemy sobie sprawę, że implementacja mechanizmu interakcji z użytkownikiem jest jednym z najtrudniejszych, a jednocześnie najbardziej kluczowych elementów związanych z odtworzeniem obydwu gier. Mamy sporo pomysłów jak ten problem rozwiązać. Część z nich opisaliśmy na naszej stronie w sekcjach Fred i Lasermania, do lektury których gorąco Was zachęcamy. Jeśli ktoś nie będzie w stanie przetrawić interfejsu dotykowego to zawsze pozostają kontrolery zewnętrzne typu iCade, dla których wsparcie oczywiście planujemy. Warto też zwrócić uwagę, że na platformy mobilne przenoszonych jest pomyślnie wiele gier zręcznościowych (nawet tak hardcorowe tytuły jak VVVVVV). Pamiętajcie też, że szukamy osób chętnych do wzięcia udziału w play-testingu obydwu gier. Jednym z celów podjęcia takiej inicjatywy jest właśnie zebranie informacji zwrotnej na temat zastosowanych mechanizmów kontroli. Wszystkie osoby zainteresowane wzięciem udziału w tym eksperymencie prosimy o kontakt.
  • W dyskusji na temat naszego przedsięwzięcia pojawił się głos w temacie legalności korzystania z klasycznych wersji Freda i Lasermanii na emulatorach 8-bitowego Atari. Faktem jest, że opracowywane przez nas wersje mają charakter komercyjny, jednakże absolutnie nie jest naszym zamiarem (ani też zamiarem Avalonu) aby w związku z tym zabraniać komukolwiek korzystać z oryginalnych wersji gier. W naszej opinii obydwa tytuły to dziedzictwo narodowe do którego dostęp powinien mieć każdy gracz! 🙂

Dla wszystkich zainteresowanych losami naszego przedsięwzięcia założyliśmy wątki na forach dyskusyjnych dwóch największych polskich portali poświęconych 8-bitowemu Atari: AtariOnline.pl oraz Atari.Area. Jeśli macie do nas jakieś pytania, uwagi czy sugestie to zapraszamy do dyskusji 🙂

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fred, Lasermania. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.