Gry Fred i Lasermania trafią na platformy mobilne!

Z radością pragniemy ogłosić, że Zespół Heptomino we współpracy z L. K. Avalon prowadzi prace, których celem jest odtworzenie dwóch legendarnych polskich gier na 8-bitowe Atari: Freda oraz Lasermanii. Przewidujemy, że obydwie gry jeszcze w tym roku będą dostępne do pobrania na urządzenia działające pod kontrolą systemów iOS oraz Android. W dalszej perspektywie chcielibyśmy wydać obydwa tytuły na kolejne platformy, między innymi: Nintendo 3DS, Sony PS Vita, OUYA oraz PC.

Mobilny Fred uruchomiony na telefonie Apple iPhone 5s

Gra Fred uruchomiona na telefonie iPhone 5s

Ponieważ czujemy wielki sentyment do obydwu wspomnianych wyżej tytułów, a jednocześnie jesteśmy głęboko przekonani, że ich piękno leży w prostocie oraz surowości oryginalnego wykonania, postanowiliśmy odtworzyć je w ich pierwotnej formie, dodając jedynie bardzo delikatny, nieinwazyjny lifting graficzny (więcej szczegółów na ten temat przedstawimy w niedalekiej przyszłości, będzie na ten temat oddzielna nowinka na naszej stronie WWW). Rzecz polega na tym, iż mieliśmy okazję oglądać wiele odtworzonych wersji klasycznych gier z nową grafiką, która wyglądała nienaturalnie, plastikowo czy wręcz tandetnie, co zabijało oryginalny charakter danej gry. My zaś chcemy odbudować niepowtarzalną atmosferę przedmiotowych gier, która sprawiała, że z wypiekami na twarzy, wpatrzeni w monochromatyczne monitory, spędzaliśmy długie godziny grając w te tytuły (aby przybliżyć młodszej generacji graczy tę niepowtarzalną atmosferę zdecydowaliśmy się zastosować w naszych grach opcjonalny efekt monitora CRT oraz podstawowych trybów monochromatycznych).

Postanowiliśmy również zachować oryginalne efekty dźwiękowe oraz muzykę towarzyszącą 8-bitowym wersjom obydwu gier. Efekty oraz ścieżka dźwiękowa zostały wyekstrahowane z oryginalnych źródeł Freda i Lasermanii, zaś za ich odtwarzanie odpowiada nasz autorski, programowy emulator Pokey’a (tj. układu, który w małym Atari odpowiada za generowanie dźwięku).

Odtworzone wersje Freda oraz Lasermanii dedykowane są zarówno weteranom gier komputerowych, którzy pamiętają obydwa tytuły w wersjach na 8-bitowe Atari, ale również – a może przede wszystkim – młodemu pokoleniu graczy, któremu chcielibyśmy dać szansę popróbować jak się grało w czasach naszej młodości. Aby zadowolić obydwie grupy zarówno Fred jak i Lasermania oferować będą dwa tryby rozgrywki: klasyczny (oparty na oryginalnych zasadach obydwu gier) oraz nowoczesny (bardziej przystępny dla współczesnych miłośników elektronicznej rozrywki).

Fred uruchomiony na telefonie Google Nexus 5

Gra Fred uruchomiona na telefonie Google Nexus 5

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej. Będziemy na bieżąco umieszczać tu informacje o postępach w pracy nad obydwoma tytułami. Możesz też zasubskrybować nasz kanał RSS tudzież śledzić nasze poczynania za pośrednictwem serwisu Twitter.

Jeśli pomysł przeniesienia Freda i Lasermanii przypadł Ci do gustu, polub nas na Fecebooku i przekaż tę wiadomość swoim znajomym! 🙂 Jeśli projekt przeniesienia Freda i Lasermanii na nowoczesne platformy mobilne spotka się z odpowiednio dużym zainteresowaniem ze strony graczy, to wydamy więcej odświeżonych wersji Starych, Dobrych Gier ze stajni Avalon i nie tylko… 🙂

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fred, Lasermania. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Gry Fred i Lasermania trafią na platformy mobilne!

 1. Marcin Skalski pisze:

  Super sprawa, tyle że dajcie też ich wersje na PC – spokojnie się sprzedadzą o ile dacie fajną cenę i np ręcznie malowaną grafikę i zawsze wybór przejścia między oryginałem a nową wersją w trakcie rozgrywki. Spokojnie można się pokusić o więcej produkcji, nie tylko od Avalonu chociaż to jest super ale i np od Mirage, ASF typu Miecze Valdgira, Draconus, Magia Kryształu itd itp. Później moglibyście sprzedawać takie bundle, a to kolejny zarobek. Świetna idea tylko nie zapomnijcie o pecetach, bo o konsolach to chyba nie ma co myśleć jako opcja Indie chociaż było by pięknie ale na PC to obowiązek! 🙂 Pozdrawiam i życzę powodzenia:)

  • Heptomino pisze:

   Dziękuję za miły komentarz! 🙂

   Co do wersji na PC, to nie wykluczamy takiej opcji. Co do produkcji innych gier retro, to tak jak napisałem w nowince: jeśli nasze przedsięwzięcie spotka się z odpowiednio dużym zainteresowaniem ze strony graczy, to chętnie weźmiemy na warsztat kolejne tytuły, nie tylko od Avalonu.

   Pozdrawiam serdecznie w imieniu całego zespołu Heptomino i życzę wszystkiego dobrego!

 2. Pingback: Kultowe gry L.K. Avalon na iOS - Mój Mac

 3. Kuba pisze:

  A gdzie Robbo? To była dopiero kultowa gra 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.